[Przejdź do treści]
Muzeum Miejskie  -  Wystawy
Data Nazwa wystawy Temat wystawy Czas trawania Galeria Komisarz wystawy Ikona informacji
15-12-2018 Górnik Zabrze. 70 wydarzeń na 70-lecie legendy
Wystawa ma na celu przypomnieć kibicom najważniejsze wydarzenia w historii zabrzańskiego klubu, a było ich naprawdę bardzo dużo. Przed laty wielkie sukcesy osiągali zawodnicy Górnika z różnych sekcji sportowych. Piłka nożna, lekkoatletyka czy boks to tylko niektóre dyscypliny w których największe laury zdobywał Górnik.
15.12.2018-3.03.2019 Dariusz Czernik Ikona informacji
13-11-2018 POMIĘDZY NADZIEJAMI, A OBAWAMI. ROK 1918 NA GÓRNYM ŚLĄSKU
Wystawa dotycząca ostatniego roku Wielkiej Wojny, który to rok zakończył pewien etap historii, przede wszystkim w wymiarze globalnym, ale był również bardzo istotny dla losów poszczególnych rodzin i osób.

Ekspozycja ukazuje wpływ wydarzeń wojennych na typową rodzinę górnośląską, która z jednej strony musiała się zmierzyć z problemem rozłąki z najbliższymi powołanymi do wojska, z drugiej pozostali w miejscu zamieszkania członkowie rodzin musieli zmagać się z życiem codziennym poddanym we wszystkich aspektach szeroko rozumianym celom wojennym. Klęska militarna Niemiec, nasilający się ferment polityczny oraz budzące się wśród części społeczeństwa zamieszkującego Górny Śląsk nadzieje na powstanie państwa polskiego były problemem, z którym musiał się zmierzyć każdy mieszkaniec ziemi górnośląskiej.
Wystawa zorganizowana została ze zbiorów muzealnych oraz wypożyczeń od osób prywatnych. Można będzie ja oglądać do 5 stycznia 2019 r.


13.11.2018-31.12.2018 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
07-11-2018 PAMIĘĆ I WALKA O NIEPODLEGŁĄ
Wystawa z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Zanim doszło do wybuchu I wojny światowej, podtrzymywaniu nadziei na odzyskanie niepodległości służyła pamięć o Tadeuszu Kościuszce, jako naczelniku Insurekcji czy księciu Józefie Poniatowskim. Na wystawie pokazane zostaną pamiątki związane z tymi wielkimi Polakami (popiersia, medale, odznaki, biżuteria patriotyczna). Podtrzymywaniu ducha patriotycznego służyła również pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości, takich jak Konstytucja 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 500-rocznica bitwy pod Grunwaldem i towarzyszące jej odsłonięcie pomnika w Krakowie. A potem I wojna światowa i legiony. Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, związane z tymi wydarzeniami: medale, odznaki, litografie, w tym teka Artura Grottgera, a także pocztówki z motywami patriotycznymi, odgrywającymi w tamtym czasie bardzo istotną rolę.
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6
07.11.2018-13.01.2019 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
16-10-2018 Śladami Leona Wyczółkowskiego
Wystawa posterowa o charakterze edukacyjnym, prezentuje artystyczną wędrówkę malarza po miejscach, w których przebywał i tworzył oraz w których kształtował się jego indywidualny styl. Motywem przewodnim wystawy jest linia czasu, która prowadzi odbiorcę przedstawiając najciekawsze prace artysty z poszczególnych okresów twórczych.
Na wystawie prezentowany jest też obraz Leona Wyczółkowskiego „Portret Celiny Włodzimirskiej” z 1898 r. z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Zapoznamy Państwa z tajemnicą, jaką skrywało to dzieło do momentu odkrycia przez pracowników muzeum.
16.10.2018-30.11.2018 Ikona informacji
25-09-2018 10 lat, minęło jak jeden dzień
Udostępniona wystawa prezentuje dziesięcioletni dorobek muzealnej Galerii Café Silesia w Zabrzu. Można zobaczyć na niej plakaty i materiały promocyjne autorstwa znakomitych śląskich grafików towarzyszące naszym ekspozycjom muzealnym w latach 2008-2018. Wystawa, to również kartka z kalendarza, przypominająca o sławnych w mieście, regionie i na świecie artystach, którzy gościli w naszej galerii.
25.09.2018-28.10.2018 Dorota Kuder Ikona informacji
27-07-2018 Malarstwo Juliusza Marcisza
My, wkorzenieni w śląską ziemię, przysięgamy. Powstania śląskie w malarstwie naiwnym regionu

Wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej
W latach 70. minionego wieku malowaną kronikę powstań śląskich, autentyczną i rzetelną, bo opartą na własnych przeżyciach tworzył Juliusz Marcisz (1898–1978), nestor malarzy naiwnych regionu
27.07.2018-25.10.2018 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
13-06-2018 Zabrzanie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej
14 czerwca w Rosji rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Dzień wcześniej, 13 czerwca o 17.30 Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wernisaż wystawy dedykowanej zabrzanom, którzy uczestniczyli w najważniejszej imprezie futbolowej na świecie. A jest się czym chwalić.
W Zabrzu urodził się Fritz Laband, który w 1954 roku został mistrzem świata z reprezentacją Niemiec. W 1974 roku w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach, a osiem lat później po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz. Medale, dresy, buty, proporczyki, koszulki… To wszystko będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej kilkunastu piłkarzom urodzonym w Zabrzu lub związanych z Górnikiem.
13.06.2018-15.08.2018 Dariusz Czernik tel. 32 271 56 89 Ikona informacji
19-05-2018 Górnoślązaków tęsknota za morzem
Wystawa ukazująca związki Górnego Śląska i jego mieszkańców z morzem w XX i u progu XXI wieku. Zaprezentuje działalność Ligi Morskiej na terenie województwa śląskiego od 1926 roku poprzez zmiany ustrojowe po II wojnie światowej. Część ekspozycji poświęcona będzie rzece Odrze, jako arterii wodnej wiodącej z Górnego Śląska nad morze, wpisując się w ten sposób w obchody roku Odry, które przypadają na 2018 rok.
19.05.2018-30.08.2018 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
06-03-2018 Sportowy Lwów.Z Kresów do Zabrza
6 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6, zapraszamy na wernisaż wystawy.
Sportowcy związani z przedwojennym Lwowem mieli ogromny wpływ na rozwój polskiego sportu. Tam powstawały pierwsze kluby, tam rodziły się pierwsze gwiazdy. W okresie powojennym wielu działaczy, trenerów i sportowców przyjechało na Śląsk, między innymi do Zabrza, gdzie mieli znaczący wpływ na rozwój klubów. Między innymi pochodzący ze Lwowa Michał Matyas w roli trenera prowadził Górnik Zabrze przeciwko Romie i Manchesterowi City w finale PZP. Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez klub Pogoń Lwów, która pokazuje sportowych bohaterów przedwojennego Lwowa, wzbogaconą o ukazanie wkładu, jaki Kresowianie mieli w rozwój zabrzańskiego sportu. Wystawa przedstawiać będzie Kresowiaków, którzy po II wojnie światowej przybyli do Zabrza i w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju sportu oraz szeroko pojętej kultury fizycznej w tym mieście. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, zabrzańskie kluby oraz sportowcy odnosiły wielkie sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych m.in: w boksie, koszykówce czy piłce nożnej.
Arkadiusz Stefańczyk Ikona informacji
27-02-2018 Manchester United – Górnik Zabrze. 50 lat mięło
50 lat po meczach Górnika z Manchesterem. Na przełomie lutego i marca 1968 roku nie tylko piłkarska Polska wstrzymała oddech. Górnik Zabrze rozegrał wówczas dwa ćwierćfinałowe mecze w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych z Manchesterem United. Stawką był awans do grona czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu. W Manchesterze zabrzanie ulegli rywalowi 0:2, a drugiego gola stracili w ostatniej minucie meczu. Bohaterem dnia był Hubert Kostka, któremu piłkarze United utworzyli szpaler, kiedy schodził z murawy. Mecz był rozegrany 28 lutego, w dniu 21 urodzin Włodzimierza Lubańskiego. W rewanżu rozegranym na Stadionie Śląskim dopingowany przez 100.000 kibiców Górnik wygrał, ale tylko 1:0. Bramkę strzelił Włodzimierz Lubański. Na pocieszenie pozostał fakt, że mistrz Polski był jedynym klubem w Europie, który zdołał pokonać wielki Manchester, mający w składzie takie gwiazdy jak Charlton, Law czy Best. W półfinale Manchester wyeliminował Real Madryt, a w finale rozbił Benficę Lizbona 4:1. Zapraszamy na wystawę związaną z tą historyczną rywalizacją, dzięki której o klubie z Zabrza głośno było w futbolowym świecie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 lutego 2018 roku, o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3
27.02.2018-31.03.2018 Dariusz Czernik tel. 32 271-56-89 Ikona informacji
15-02-2018 Rejestry pamięci - Katarzyna Pyka, Hanna Grzonka-Karwacka
Autorki interesuje przede wszystkim ślad pamięciowy - engram, który pomimo tego że niejednokrotnie powstał w dzieciństwie, nie przeminął, nie uległ degradacji i nie poddał się zniekształceniom. Mapowanie Katarzyny Pyki to cykl prac zrealizowanych w szkle opowiadający o śladach, miejscach i wydarzeniach bliskich autorce. Inspiracja badaniami, mapami czy dokumentowaniem wydarzeń, utrwalona została w niewielkich rozmiarów obiektach szklanych. Jest to rodzaj pamięci i zapisywania tego co istotne, a zarazem jest to rodzaj próby zrozumienia, tego co nam zostało przeznaczone.

Cykl prac Hanny Grzonki- Karwackiej zatytułowany ”Animalia” odwołuje się do pamięci autobiograficznej, a jej ślady to obrazy osobistej relacji ze zwierzętami, z przeszłością.

***

Katarzyna Pyka ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizując dyplom z grafiki artystycznej. W roku 2002 r ukończyła również studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu realizując pracę dyplomową z zakresu witrażu. Od tego czasu pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta, w Zakładzie Rysunku Instytutu Sztuki, gdzie prowadzi pracownię rysunku i witrażu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz szkłem. Swoje prace prezentowała na dwudziestu indywidualnych wystawach oraz na około stu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Hanna Grzonka-Karwacka w 1999r. ukończyła studia na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2005 roku zatrudniona w Instytucie Sztuki, obecnie na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi pracownię rysunku. W swojej pracy twórczej zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz animacją. Swoje prace prezentowała na trzynastu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych w kraju i zagranicą.
15.02.2018-8.04.2018 tel. 32 777 05 01 Ikona informacji